Kære SoftAgilityKlub medlemmer

Så er sæsonen igang igen og vi byder igen på hundetræning i Vedbæk

Vi starter vores hold op hvor Jeannette og et par gæstetrænere bla Jens og Babette tilrettelægger undervisningen. Træningen kan bl.a. indeholde: Hundemøder, agility, indkald, kontaktøvelser, kropskontrol øvelser med redskaber, hund i snor træning/hilseøvelser og tricksøvelser og der laves også træningsgåture i nærliggende skove.

Alt foregår på hundens præmisser og vi viser ekstra hensyn til hinanden da hundes grænser er forskellige så der arbejdes individuelt alt efter hvor medlemmerne er nået til.

Der er ikke løse hunde på banen med mindre der øves indkald eller hvis de tilstedeværende hunde kan håndtere træning uden snor under øvelser og hunde der er særligt følsomme vises der ekstra hensyn til og de får særlig vejledning så holdet her er godt for hunde der har dårlige oplevelser med andre eller måske stresser hurtigt op.

Under pauser opfordres folk til at vise ekstra hensyn og stadig huske at være opmærksom på sin egen hund og afstand til de andre. Efter træning hygger vi med kaffe/the og socialt samvær.

Dato: Træning på lørdage kl. 11.00-13.00 Marts; 2,9,23,. April; 6,13,27. Maj; 4,11,18,25

D.6 og 13/4 kommer Jens og har undervisningen.
D. 23/3 og 11/5 kommer Babette og har undervisningen.

Sted: Vores bane ved Vedbæk Stadion, Gøngehusvej 27, 2950 Vedbæk

Tilmelding jes2asko@gmail.com

Afbud: 24409949

Pris 500,- kr. pr. person. Sidste frist for betaling er 7 dage før træningens start. Beløbet indbetales ved tilmelding på vores konto 1551-3347336939 i Danske Bank. Forudsætter at man er medlem af klubben.

Medlemsskab koster 500 kr årligt (halvårligt 250) og indbetales senest ugen før holdstart.

www.softagilityklubben.dk